Breaking News
 |  | 

Dom

Instalacja klimatyzacji – za i przeciw

img-responsive

Upał potrafi dać się we znaki wszystkim, niezależnie od wieku. Co prawda – w zależności od perspektywy – może być to zjawisko mile widziane, wszakże wszelaki gorąc znosi się dużo łatwiej (a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest on pożądany) na przykład wówczas, gdy po ciężkim roku przepracowanym w biurze, takim typowym, z wiecznie wymagającym szefem i goniącymi terminami wreszcie wypoczywamy w ramach zasłużonego, zaplanowanego urlopu gdzieś na plaży w nadmorskiej miejscowości w Polsce lub poza jej granicami.
Niestety, skwar nie wybiera i o ile w akompaniamencie morskiej bryzy potrafi być on całkiem przyjemny, tak w miejskiej dżungli, przepełnionej betonowymi budynkami, drogami z asfaltu i unoszącymi się wszędzie spalinami, żar lejący się z nieba prosto na nasze głowy zdaje się być nie do zniesienia, zarówno na zewnątrz, podczas pokonywania tras typu dom – praca – sklep – dom, jak i wtedy, gdy przebywamy w domu lub pracy.
O ile na warunki pogodowe panujące na zewnątrz człowiek nie ma większego wpływu, tak na temperaturę powietrza w mieszkaniu czy pracy owszem – nie od dziś znane są proste, nie wymagające dużych finansów rozwiązania w stylu tworzenia w mieszkaniu przeciągu lub kupno standardowych, znanych wszystkim wentylatorów. Niestety, rozwiązania te przynoszą ograniczony rezultat, poza tym ciężko o kontrolowanie temperatury powietrza w ten sposób.
Na szczęście, z pomocą przychodzi nam bezsprzecznie genialny wynalazek, którym jest klimatyzacja. Ma ona co prawda tyle samo przeciwników co zwolenników, a opinie są naprawdę podzielone i to właśnie te opinie postaramy się przedstawić poniżej.

Co mówią zwolennicy klimatyzacji?

Niewątpliwie, do największych zalet posiadania w domu lub biurze klimatyzatora należy fakt, że można regulować temperaturę w pomieszczeniach zgodnie z upodobaniami. Wiąże się to z lepszym komfortem pracy, wypoczynku czy choćby snu. Co więcej, zbyt wysoka temperatura powietrza może być szkodliwa dla osób z problemami kardiologicznymi czy w podeszłym wieku, zatem klimatyzacja w mieszkaniu wydaje się w konkretnych sytuacjach wręcz wskazana. Oczywiście, mimo iż regulacja temperatur jest – zdaje się – najważniejszą funkcją klimatyzacji, nie można zapominać o innych aspektach, jak choćby wpływie na jakość powietrza w pomieszczeniach. Należy pamiętać o tym, że klimatyzatory zapewniają dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, co jest szczególnie istotne wtedy, gdy z jakiegoś powodu nasze okna otwieramy rzadziej, na przykład w zimę. Większość klimatyzatorów posiada również specjalne systemy odpowiadające za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza, co ma duże znaczenie chociażby dla astmatyków.

Co mówią przeciwnicy klimatyzacji?

By nie było zbyt kolorowo, stosowanie klimatyzacji w mieszkaniach czy biurach ma również swoich przeciwników, z których racjami czasami trudno się nie zgodzić. Nie ma co ukrywać faktu, że montaż klimatyzacji potrafi trochę nabrudzić. Zwłaszcza wtedy, gdy do jej zastosowania potrzeba wiercić ściany, prowadzić w nich rury i kable. Jest to pierwszy czynnik, który generuje nie tylko bałagan (mimo, iż jednorazowo) ale i hałas. Hałas związany z działaniem jednostki zewnętrznej klimatyzatora to kolejny z argumentów, którego używa się przeciw instalowaniu tego urządzenia. Jeśli mieszka się w bloku, to najczęściej do montażu potrzebna jest zgoda spółdzielni mieszkaniowej bądź administratora budynku, co może zniechęcać ludzi postrzegających to jako walkę z machiną biurokratyczną. Samo urządzenie działa na prąd, a jego regularne stosowanie niezależnie od klasy energooszczędności i tak wpłynie na wysokość rachunków za energię elektryczną. W idealnym świecie, klimatyzacja jest zamontowana w każdym pomieszczeniu mieszkania, jednakże z różnych powodów nie w każdym mieszkaniu można się na to zdecydować – bezpośrednim rezultatem tego jest występująca w pomieszczeniach różnica temperatur, która bywa szkodliwa dla zdrowia.
Jak można zauważyć, stosowanie klimatyzacji ma swoje plusy i minusy. Jakie są Wasze opinie na ten temat, czy planujecie w najbliższym czasie inwestycję w komfort, czy raczej unikacie tego rozwiązania?

 

instalacja-klimatyzacji-za-i-przeciw

ABOUT THE AUTHOR