Breaking News
 |  | 

Dom

Aktywny tlen – klucz do walki z drobnoustrojami

img-responsive

Gdy o czystość trzeba dbać bardziej niż zawsze

Czasami w życiu nadchodzą chwile, których człowiek – choćby był nie wiadomo jak bystry i dociekliwy – nie jest w stanie przewidzieć. Zdarzenia losowe spotykają każdego z nas i niezależnie od tego, czy w ostatecznym rozrachunku ich rezultat był dla osoby korzystny czy negatywny, nie ma sposobu by się przed nimi uchronić.

Jakiś czas temu, niczym grom z jasnego nieba, w cały świat uderzył wirus COVID-19, wywołując pandemię o zasięgu globalnym. W ciągu naprawdę krótkiego czasu wirus rozprzestrzenił się po świecie, infekując kolejne osoby. Z początku bagatelizowany, COVID w krótkim czasie zebrał krwawe żniwo, które na szczęście dzięki ludzkiemu staraniu udało się chociaż trochę ograniczyć. Ciężko jest mówić w takiej sytuacji o pozytywnych skutkach pandemii, chociaż można zauważyć gołym okiem, że praktyki takie jak sprzątanie i dokładne czyszczenie powierzchni użytkowych weszło ludziom w nawyk. Czy te starania są wystarczające by zwalczyć dalsze rozprzestrzenianie się wirusa lub chociaż je ograniczyć? Niestety, nie są. Na szczęście, z pomocą przychodzą firmy zajmujące się ozonowaniem.

Ale co to jest, na czym to polega?

Najprawdopodobniej większość z nas kojarzy charakterystyczny zapach i pewną rześkość unoszącą się w powietrzu po burzy – jest to kwestia ozonu, czyli gazu, który czasami określa się mianem aktywnego tlenu. Ma on niebywałe właściwości, które wykorzystuje się w procesie dezynfekcji pomieszczeń. Ozonowanie wykorzystuje się powszechnie w wielu branżach, z dezynfekcji przy użyciu ozonu korzystają szpitale, hotele, zakłady produkcyjne a nawet właściciele mieszkań prywatnych. Jest to skuteczny sposób, za pomocą którego jesteśmy w stanie usunąć duży procent różnego rodzaju niechcianych drobnoustrojów takich jak wirusy, pleśń, bakterie czy nieprzyjemne zapachy, które potrafią „wgryźć” się w pomieszczenie.

Ozon – aktywny tlen

Ozon to gaz, który zbudowany jest z trzech atomów tlenu. Jest to gaz bardzo nietrwały, który jednak ma dobrą rozpuszczalność w wodzie. Wykazuje on także wysoką reaktywność. Pomimo właściwości dezynfekujących, przy dużej i długotrwałej ekspozycji może mieć on negatywny wpływ na organizm człowieka – właśnie z tego powodu zaleca się, by ozonowanie było przeprowadzane jedynie przez wyszkolonych specjalistów, którzy wiedzą, jak zrobić wszystko prawidłowo i zachować maksymalną ostrożność.

Jakie są przesłanki do oczyszczenia pomieszczenia w ten sposób?

Zazwyczaj, ozonuje się pomieszczenia, które dłuższy czas stały nieużyte, bądź – mówiąc wprost – zostały zaniedbane i zapomniane. Dezynfekcję przy użyciu ozonu poleca się także powiększającym się rodzinom, które w trosce o zdrowie i dobrostan oczekiwanego maleństwa decydują się przystosować pomieszczenie do jego potrzeb i praktycznie zerowej odporności, a także ludziom uskarżającym się na alergie czy choroby przewlekłe. Pleśń i grzyby, które tak często przyczyniają się do problemów z układem oddechowym nie mają szans w walce z ozonowaniem!

W niektórych przypadkach jednokrotna dezynfekcja może nie przynieść skutku, którego można by oczekiwać – w takich sytuacjach zaleca się powtórzenie procesu. Mimo, iż nie istnieją konkretne wytyczne wskazujące na maksymalną dopuszczalną częstotliwość ozonowania, to nie zaleca się by robić to z częstotliwością większą niż raz na kwartał. Należy pamiętać o tym, że w dezynfekowanym pomieszczeniu nie powinny przebywać (poza osobą przeprowadzającą proces, rzecz jasna) żadne istoty żywe, ponadto powinno się z pomieszczeń wynieść wszystkie przedmioty i rośliny, na które nadmierne utlenienie mogłoby mieć zły wpływ.

 

aktywny-tlen-klucz-do-walki-z-drobnoustrojami

ABOUT THE AUTHOR