Jak kaskada kwiatów
Instalacja zwisających pelargonii na balkonie zaczyna się już od wyboru sadzonek w sklepie ogrodniczym. Ponieważ odmiana ta jest dosyć delikatna i łamliwa, należy zwrócić uwagę, czy była dobrze zabezpieczona w czasie transport u i nie ma połamanych pędów. Trzeba też obejrzeć korzenie, ponieważ one są oznaką zdrowej rośliny tylko wtedy, gdy nie mają przebarwień i uszkodzeń. Zdrowe korzenie powinny być białe i lekko wilgotne. Umieszczając sadzonki w skrzynkach, postępujemy z nimi bardzo delikatnie z powodu wspomnianej już łamliwości pędów.
Odpowiednie stanowisko
Tak jak wszystkie pelargonie, odmiana zwisająca również lubi słońce, toteż najlepszym będzie miejsce słoneczne ale osłonięte przed gwałtownymi wiatrami. Ponieważ pelargonia bluszczolistna czyli zwisająca ma bardzo długie pędy, dochodzące nawet do 1 metra, musi być sadzona w taki sposób, by ukwiecone pędy swobodnie zwisały. Należy przewidzieć długość przyrostów, aby nie doszło do położenia się ich na ziemi, co spowoduje ich zniszczenie i kwiat straci swoje najbardziej dekoracyjne i efektowne walory. Zwłaszcza, że roślina ta ma duże przyrosty roczne, toteż trzeba zainstalować ją tak, by nic nie ograniczało jej wzrostu. Najlepszym dla niej miejscem będą balustrady i barierki oraz płotki zarówno na balkonach jak i tarasach. Umieszczając kwiat na balkonie w wysokiej lub zawieszonej doniczce, trzeba postarać się, by roślina znajdowała się minimum 100 cm od poziomu podłogi. Roślina powinna robić wrażenie, jakby kwiaty kaskadą wylewały się ze skrzynek. Dobrym pomysłem jest sadzenie naprzemiennie roślin kwitnących w różnych kolorach.
Troska i ochrona
Instalując skrzynki ze zwisającą pelargonią na balkonie, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na dobre umocowanie skrzynek lub donic wiszących z uwagi na szkody, jakie mógłby spowodować wiatr. Ponieważ pędy pelargonii są kruche, należy chronić ją przed silnymi wiatrami, które potrafią spowodować poważne zniszczenia, łamiąc pędy i kwiatostan. W rezultacie tego pozostaną kikuty zdrewniałych części rośliny. Również ulewne deszcze mogą zniszczyć rośliny, toteż muszą one zostać osłonięte przed gwałtownymi opadami. Gatunek ten kwitnie obficie, ale tylko wtedy, gdy po posadzeniu umieścimy roślinę w pomieszczeniu o niższej temperaturze niż pokojowa. Po posadzeniu należy pelargonie od razu podlać, ale przez pierwsze 14 dni po posadzeniu nie wolno ich nawozić. Tylko pierwsze podlewanie można zrobić na liście i kwiaty, natomiast następne tylko na podłoże. Obfite kwitnienie zapewnia także częste nawożenie środkiem przeznaczonym specjalnie dla pelargonii.
Najnowsze komentarze