Breaking News
 |  | 

Dom

Jak możesz mieć łazienkę z zerową ilością odpadów?

img-responsive

Idź do zera odpadów krok po kroku, kawałek po kawałku, aby zużywać mniej, ale przede wszystkim lepiej! Oto 12 wskazówek dotyczących łazienki o zerowej ilości odpadów.

1. Co to jest zero odpadów?

W naszym społeczeństwie konsumpcyjnym w ostatnich latach panuje szaleństwo zerowej ilości odpadów. W kilku słowach, co to jest? Jest to po prostu kwestia zmniejszenia ilości odpadów przy jednoczesnym stosowaniu wyłącznie produktów organicznych i ekologicznie odpowiedzialnych, ale przede wszystkim bez opakowań z tworzyw sztucznych… plastikowych. W twojej kuchni lub łazience, idź na zero marnotrawstwa! Szampon stały, lepiki wielokrotnego użytku, kubki, szczoteczki do zębów do wielokrotnego użytku… to tylko kilka przykładów produktów o zerowej ilości odpadów.

2. Inwentaryzacja mojej łazienki.

Aby nie dopuścić do marnotrawstwa, radzimy przeprowadzić inwentaryzację armatury w łazience. Wyjmij wszystkie swoje produkty i postaw je przed sobą. Zadaj sobie pytanie, czy są one dobre dla planety i dla ciebie. Ale przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy nie lepiej przestać kupować żelu pod prysznic lub płynnego mydła do rąk w plastikowych opakowaniach.

3. Czego ja naprawdę potrzebuję?

Potrzebujesz 3 żele pod prysznic w opakowaniu plastikowym, waciki, podkładki do demakijażu, serwetki higieniczne lub tampony jednorazowe? Może nadszedł czas, aby powiedzieć, że przestać nadużywanie alkoholu i nie marnować go, nie sądzisz? Zrób test w ciągu kilku miesięcy i po chwili zobacz, czego naprawdę używasz, swoje najważniejsze rzeczy.

4. Zamieniam się w mydło klasyczne.

Faworyzując mydło, pożegnaj się z plastikowym opakowaniem żeli pod prysznic! Zwróć się w stronę powolnego, wolnego od okrucieństwa (nie testowanego na zwierzętach), odpowiedzialnego ekologicznie i zaangażowanego w sprawy planety. Jeszcze lepiej, zrób swoje własne mydło.

5. Szczoteczki do zębów.

Niestety, szczoteczki do zębów są w większości wykonane z tworzywa sztucznego, a więc jednorazowego użytku. Zamiast tego preferujcie szczoteczki z uchwytem bambusowym lub z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, ale przede wszystkim zdecydujcie się na szczoteczkę do zębów wymiennymi końcówkami.

6. Jednorazowe maszynki do golenia.

Panie i panowie, przestańcie kupować jednorazowe plastikowe maszynki do golenia i przejdźcie na zrównoważony model. Podczas gdy na początku może ona kosztować pewną sumę, tak zwana brzytwa bezpieczeństwa jest dobrą inwestycją w czasie. Często wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, ostrze nadaje się do wielokrotnego użytku przez całe życie. Jeśli chodzi o rękojeść, preferuj drewno.

7. Chusteczki wielorazowego użytku.

Przestawmy się na chusteczki z bawełny organicznej wielokrotnego użytku, a zobaczycie, że wasze śmieci mogą zmniejszyć się pod względem ilości odpadów. Dostępne są również chusteczki eukaliptusowe i bambusowe. Kupić wystarczająco dużo na tydzień (dwa tygodnie), a następnie wyprać je w pralce pod koniec tygodnia z innymi tkaninami. Możesz też zrobić własne chusteczki do demakijażu!

8. Wolę oriculi od patyczków do uszu.

Czas na patyczków do uszu się skończył! Zróbcie miejsce dla nowego trendu zero-odpadów: szpikulcem do uszu. Ten bambusowy środek do czyszczenia uszu, zwany oriculi, nadaje się do mycia i wielokrotnego użytku w zależności od potrzeb. Jedyne co musisz zrobić, to wziąć zanurzenie!

9. Robię gąbkę Tawashi.

Zamiast nadal kupować kwiaty pod prysznic, jednorazowe gąbki lub chusteczki do czyszczenia, aby zabłysnąć płytkami w łazience, dlaczego nie spróbować gąbki Tawashi? Zrób swoje własne Tawashi w kilka minut z tym majstersztykiem.

10. Wymieniam moje tampony na kubek.

Kolejny krok w kierunku zerowej ilości odpadów w łazience: kubek menstruacyjny. Ukształtowany jak kubek i wykonany z silikonu, ten kubek umieszczony wewnątrz pochwy przechowuje twój płyn menstruacyjny. Jeśli nie chcesz od razu przełączyć się na kubek, istnieją inne alternatywy, takie jak serwetka higieniczna lub majtki menstruacyjne, które można prać i używać ponownie.

11. Tworzę własne kosmetyki i produkty gospodarstwa domowego

Dezodoranty i szampony stałe, pasta do zębów z węglem drzewnym, krem na dzień, maseczki do twarzy, krem do ciała – fakt, że tworzysz własne kosmetyki pozwala na drastyczną redukcję opakowania, a tym samym plastiku.

12. Idę po szkło!

Wybierz fiolki do produkcji kosmetyków do codziennego użytku, butelki na kremy, słoiki do przechowywania waty do wielokrotnego użytku… tak długo, jak pojemniki są wykonane ze szkła, to jest w porządku! Więc, gotowy do zaoszczędzenia trochę pieniędzy?

Tags
jak-mozesz-miec-lazienke-z-zerowa-iloscia-odpadow

ABOUT THE AUTHOR