Breaking News
 |  | 

Dom

Co wiemy o niezastąpionym Betonie?

img-responsive

Beton to materiał kompozytowy. Głównym składnikiem betonu jest cement, będący jednocześnie spoiwem. Cement składa się z mieszanki wapienia i wielu innych materiałów.
Wapień ze względu na swoje korzystne właściwości nazywany jest domieszką mineralną (podobnie jak popiół lotny w nowoczesnym betonie izolacyjnym czy tłuszcz w cegłach).

Jego celem jest zwiększenie wytrzymałości i trwałości betonu. Inne składniki obejmują wodę oraz drobne i grube kruszywa (na przykład żwir i piasek), które działają jako materiał wypełniający i zapewniają objętość. Kruszywo jest czasami używane z dodatkami, takimi jak mielony granulowany żużel wielkopiecowy (GGBS), szkło (ze względu na wysoką odporność na alkalia) lub włókna.

Beton na bazie cementu może być stosowany do celów konstrukcyjnych (np. do budowy domów), do brukowania dróg, do sporządzania mieszanek betonowych do konstrukcji podwodnych. Beton to nie tylko zwykły materiał, ale jeden z wielu materiałów, które wywarły wpływ na historię ludzkości. Od mostów, dróg i budynków po miejsca pracy, a nawet wojny, beton był częścią tego wszystkiego.

Starożytni Rzymianie mieszali wapno ze skałami wulkanicznymi, aby tworzyć przedmioty przypominające szkło. Słowo „ beton ” po raz pierwszy pojawiło się w V wieku przed naszą erą w książce „De architectura” Marka Witruwiusza Pollio. Prawdopodobnie był używany przez Rzymian w odniesieniu do ich wynalazku, który był mieszaniną popiołu wulkanicznego i wapna. Z biegiem czasu nazwa przekształciła się w beton, którego dziś używamy. Chociaż pierwszy beton pojawił się ponad 2000 lat temu, dopiero na początku XX wieku miał szansę zabłysnąć. Obecnie jest używany do milionów różnych zastosowań, od budowy masywnych mostów po produkcję mebli, a nawet sztuki. Jak widać w dzisiejszych czasach beton po prostu ułatwia nam konstrukcję i ciężko pomyśleć, co by było gdyby jednak nie istniał.

Tags
co-wiemy-o-niezastapionym-betonie

ABOUT THE AUTHOR