Breaking News
 |  | 

Dom

Jak ekologicznie sprzątać dom?

img-responsive

Świadomość ekologiczna wciąż rośnie. Podejmujemy coraz więcej działań, mających na celu dbanie o środowisko. Staramy się być eko w różnych dziedzinach naszego życia. Nie tylko mniej kupujemy, dbamy o to, by produkować mniej śmieci, segregujemy je, ale również stawiamy na ekologiczne sprzątanie domu. Sprzątanie w stylu eko nie jest trudne, wystarczy wdrożyć kilka elementów.

Sprzątanie w duchu eko opiera się w głównej mierze na zastępowaniu środków czyszczących, które zawierają substancje chemiczne, naturalnymi odpowiednikami. Często do ekologicznego sprzątania domu wykorzystuje się środki, które możemy znaleźć w kuchennych szafkach. Korzystając z własnoręcznie przygotowanych płynów, opierających się tylko na prostych składnikach z powodzeniem możesz wysprzątać każdą powierzchnię na błysk.

Sprzątanie w duchu eko

W pełni ekologicznym płynem do mycia jest woda i ocet. Ten drugi składnik działa jak naturalny środek dezynfekujący, usuwający bakterie czy pleśń. Roztwór z octu i wody pozwoli na umycie trudnych plam z tłuszczu czy słodkich napoi. Co więcej, roztworu wody z octem możesz użyć do podłóg drewnianych i paneli. Chcąc zneutralizować zapach octu, można z powodzeniem dodać do roztworu kilka kropel olejku eterycznego, na przykład eukaliptusowego. O lepszy zapach i połysk czyszczonych powierzchni, zadba kilka kropel z cytryny.

W domowym zaciszu można również przygotować środek do czyszczenia powierzchni. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z z 4 łyżkami gorącej wody, stopniowo dodając 3 łyżki octu. Ta mieszanka świetnie czyści przypalone blachy czy piekarni. Chcąc wyczyścić łazienkę, należy przygotować roztwór z pół szklanki octu i wody w tych samym proporcjach. Można dodać kilka kropel olejku eterycznego. 2 szklanki sody oczyszczonej zapieczmy w piekarniku nagrzanym do 200°C. Kiedy ostygnie, połączmy ją ze szklanka soli oraz kwaskiem cytrynowym (pół szklanki), stopniowo dolewając do niej 250 ml wody. Powstałą masą wypełnijmy foremki do lodu i pozostawmy do wyschnięcia na kilka godzin. W ten sposób uzyskamy dom -owe tabletki do zmywarki.

Podczas sprzątania, warto postawić na produkty wielorazowe. Warto wybierać te materiały, które mogą być wykorzystywane przez dłuższy czas do różnych powierzchni. Jednorazowe ręczniki papierowe zamień na wysoce chłonną, pochodzącą z recyklingu ściereczki z mikrofibry. Świetnie sprawdzą się do czyszczenia blatów kuchennych czy łazienkowych, ale też okien, luster i innych szklanych powierzchni.

 

Tags
jak-ekologicznie-sprzatac-dom

ABOUT THE AUTHOR