Breaking News
 |  | 

Dom

Oznaczenia diody LED

img-responsive

Oznaczenie diody LED pozwala nam sprawdzić czy naświetlacz LED jest oparty o nowe czy przestarzałe rozwiązania. Poznanie charakterystyki modeli diod pozwala poznać ich podstawowe zalety i wady. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najlepsze diody LED i dostosować je do naszych potrzeb. To pozwoli wybrać najlepsze żarówki LED czy też świetlówki LED.

Dioda LED, czyli dioda elektroluminescencyjna została opracowana już w latach 60-tych przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora. Oznaczenie diody LED może być różne, dlatego warto zapoznać się z ich specyfikacją, by wybrać nowoczesne i energooszczędne oświetlenie. Diody LED zasilane są prądem o obniżonym napięciu.Technologia LED przyniosła ogromne oszczędności energii, a także długą i bezawaryjną pracę.

Rodzaje LED – informacje

Rodzaje LED, które stosowane są w oświetleniu ledowym zmieniały się w czasie wraz z rozwojem tej technologii. Każde z rozwiązań jest wciąż udoskonalane i znajduje swoich amatorów.

Diody LED DIP to pierwszy rodzaj diod oświetleniowych, na których powstawały pierwsze żarówki i lampy LED. Charakteryzują się dużą trwałością. Żarówki, które zostały wyprodukowane w oparciu o tą technologię, świecą bardzo długo, nawet po 10 latach. Obecnie często stosuje się je w różnego rodzaju wyświetlaczach LED.

Naturalnym zastępcą diod LED DIP, stały się diody LED SMD. Charakteryzują się wysoką wydajnością i niezawodnością. Dlatego też stały się dominującym typem na rynku. Zastosowanie mogą znaleźć zarówno w mocnym naświetlaczu LED, jak i na taśmie LED RGB. Jak widać są najbardziej wszechstronnym typem diody LED.

Diody LED high Power charakteryzują sie wysokim poborem mocy 1 chipu LED. Ze względu na ich wysokie moce były stosowane jako naświetlacze LED, przemysłowe lampy high Bay. Diody LED COB są duże powierzchniowo, dzięki czemu pozwalają na tworzenie dużych powierzchni świecących.

Rodzaj diody możemy określić wizualnie. Wynika to z faktu, że mimo podobnego przeznaczenia, LEDy różnią się między sobą. Diody DIP są to diody w formie przezroczystych kopułek. Diody SMD przybierają natomiast kształt malutkich kwadracików, czy też prostokątów. Diody High Power LED są zwyczajnie większe niż klasyczne SMD. Natomiast taśmy LED COB można łatwo rozpoznać ze względu na dużą powierzchnię świecenia. Dioda LED COB charakteryzuje się równomiernym światłem na dużej powierzchni.

Istnieje wiele modeli diod LED. Jednak modele tego samego typu mogą być różnej jakości. Jakość diody odgrywa duże znaczenie w użytkowaniu lampy.

Tags
oznaczenia-diody-led

ABOUT THE AUTHOR